Gymnázium Praha 5, Na Zatlance 11, 15000 Praha 5 – www.zatlanka.cz

Přeskočit menu na obsah stránky, Prohlášení o přístupnosti


Návrat na titulní stránku


Erasmian European Youth Parliament in Prague

CAMBRIDGE PARK PARTNER SCHOOL

The Duke of Edinburgh's Award

The GLOBE Program

JA Czech

Comenius

Projekt Comenius na Zatlance


Aktuality

15. 02. 2018

Studenti Zatlanky ve Fokusu Václava Moravce

Studenti našeho gymnázia získali možnost účastnit se 13. února přímého přenosu vysílání pořadu Fokus Václava Moravce na zpravodajském kanálu České televize ČT24. Tématem dvouhodinového diskusního pořadu se tentokrát stal fenomén totality a totalitních režimů. Přes 70 zájemců z řad našich studentů mělo možnost poslechnout si zajímavé hosty a také nahlédnout do zákulisí přípravy vysílání diskusního měsíčníku. Vše navíc v unikátních prostorech bývalého Federálního shromáždění komunistického Československa.

 

06. 06. 2017

Dějepisný workshop s Českým rozhlasem

V úterý 30. května proběhl na Zatlance dějepisný workshop s Českým rozhlasem, jehož tématem bylo rozdělení československé federace. Na reportáž ze šestihodinové práce studentů 3.H a 3 F se můžete podívat níže.

Český rozhlas Radiožurnál »

 

02. 03. 2017

Beseda s chartistou

40 let od vzniku Charty 77 si 3F a 3H připomenuly v rámci hodiny základů společenských věd besedou s Milošem Rejchrtem, evangelickým farářem, jedním z prvních signatářů Charty 77 a jejím mluvčím v letech 1980-1981.

 

01. 02. 2017

Studenti Zatlanky vydali knihu v Německu

Na jaře 2014 vydal autorský kolektiv 50 studentů Zatlanky pod vedením Radka Aubrechta publikaci "Německy mluvící Praha", která představuje 450 osobností, spojených s německou pražskou komunitou. Nyní byla péčí dr. Wolfganga Sxhwarze z Nadace Adalberta Stiftera ftera vydána německá mutace, která je k zakoupení v Bavorsku. Je to zřejmě poprvé, kdy byla v cizině vydána kniha českých studentů.

 

20. 12. 2016

První v Terezíně, poslední v Osvětimi

Ve středu 14. prosince měli studenti 2M, 2K a 3E možnost besedovat s prof. Ing. Felixem Kolmerem, DrSc. Takřka 95 letý pamětník holocaustu se v tělocvičně Zatlanky se studenty podělil o svojí osobní zkušenost z židovského ghetta v Terezíně, kam byl deportován mezi prvními v listopadu 1941, a koncentračního tábora Osvětim Březinka, kam byl deportován mezi posledními v říjnu 1944.

 

01. 06. 2016

Zástupce Respektu na hodině dějepisu

Hodiny dějepisu ve 3.D se v úterý 31. května zúčastnil v roli diváka zástupce šéfredaktora časopisu Respekt pan Marek Švehla, autor více jak 1700 článků. Časopis Respekt se v poslední době věnuje problematice školství a vzdělávání.

 

10. 05. 2016

Berlín, Berlín

Ve dnech 5. - 6. 5. 2016 jsme podnikli výpravu do Berlína. Exkurze byla tématicky zaměřená na období druhé světové války a studené války. Navštívili jsme koncentrační tábor Sachsenhausen a zámek Cecilienhof, kde se v roce 1945 konala Postupimská konference. V samotném Berlíně jsme viděli např. výstavu Story of Berlín s protiatomovým krytem, muzeum DDR, pozůstatky Berlínské zdi a hraniční přechod Checkpoint Charlie, památník obětem holocaustu. Prohlídku jsme zakončili stylově u Braniborské brány a nechyběl ani výstup do kopule Reichstagu, odkud je krásný výhled na celý Berlín

 

19. 04. 2016

Dějepisná soutěž

Magdaléna Dvořáková (1M), Jan Hanousek (1M) a Emma Hrbková (2H) reprezentovali naší školu na dějepisné soutěži Karlínského gymnázia s názvem „Na pivo s Karlem Velikým aneb Všední život v dobách minulých“, kde představili život v českých zemích v letech 1850-1860. Přestože při premiérové účasti na této akci nedosáhli na medailové pozice, tak dokázali porotu zaujmout a patří jim poděkování za reprezentaci naší školy.

 

17. 03. 2016

Výstava o historii Berlínské zdi

Ve dnech 16. -31.3. bude ve třetím patře našeho gymnázia nainstalována výstava o Berlínské zdi a vývoji Berlína od konce druhé světové války do současnosti. Expozice na 12 panelech mapuje okolnosti vzniku zdi, která se stala symbolem rozdělení Východu a Západu (v letošní roce si Německo připomene 55. výročí jejího vztyčení). Na panelech uvidíte proměny stavby, seznámíte se s výraznými osobnostmi, které jsou spjaty s historií zdi a poválečného Německa. Jednotlivé části obsahují vysvětlující texty, příběhy uprchlíků, dobové fotografie, karikatury i výňatky z tehdejšího tisku. Srdečně zveme nejen zájemce o historii poválečného Německa a příznivce Berlína k prostudování výstavy.

 

10. 03. 2016

Beseda s pamětníkem holocaustu

Ve středu 9. března proběhla ve zcela zaplněné velké tělocvičně naší školy beseda s panem Ing. Pavlem Wernerem, pamětníkem holocaustu. Pražský rodák prošel v době 2. světové války židovským ghettem v Terezíně, odkud byl v necelých 13 letech svého věku deportován do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Autentické vyprávění odměnilo 90 našich studentů potleskem ve stoje.

 

15. 02. 2016

Dějepisná miniexkurze

Třídy 3.B, 3.C a 3.D se minulý a tento týden zúčastnily dějepisné miniexkurze. V kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje si připomenuly atentát na Heydricha a statečný boj parašutistů, který se odehrál právě na tomto místě.

 

27. 01. 2016

Beseda s válečným veteránem

V úterý 26. ledna se více jak 80 studentů 3. ročníků zúčastnilo besedy s plukovníkemve výslužbě Pavlem Vranským, válečným veteránem z doby 2. světové války. Skoro dvě hodiny vyprávěl 95 letý pamětník své vzpomínky na odchod do Polska, sovětskou internaci, bojové nasazení v obléhaném africkém Tobruku a službě na bombardéru 311. čs. perutě při RAF. Besedu zavřel dlouhý potlesk, kterým studenti pana plukovníka ve stoje odměnili.

 

06. 05. 2015

Beseda s válečným veteránem z Afghánistánu

V pondělí 4. května 2015 proběhla na Zatlance beseda s nadpraporčíkem Armády ČR bc. Pavlem Stehlíkem, válečným veteránem mise NATO v Afghánistánu a autorem vzpomínkové knihy Do temnoty. Studenti druhých ročníků měli možnost si vyposlechnout velmi osobitě pojaté vyprávění o boji proti islamistům z hnutí Taliban a nesnadném životě běžného vojáka v zemi zmítané po mnoho let občanskou válkou.

 

24. 04. 2015

Beseda o 2. světové válce

V pondělí dne 20. dubna proběhla v aule Zatlanky beseda, která byla věnována 2. světové válce. S více jak 120 studenty besedoval ředitel nakladatelství Academia a držitel prestižní literární ceny Magnesie Litera Jiří Padevět, mj. autor knih Průvodce protektorátní Prahou a Krvavé finále. Studenti si mohli vyposlednout vyprávění o Pražském povstání, vysídlení sudetských Němců či fenoménu kolaborace.

 

14. 02. 2015

Beseda s pamětnicí holocaustu

Ve středu 11. února se více než 50 studentů Zatlanky zúčastnilo besedy s grafičkou a výtvarnicí Janou Dubovou. Smíchovská rodačka prošla během 2. světové války kvůli svému židovskému původu ghettem v Terezíně a vyhlazovacím táborem v Osvětimi. Studenti měli jedinečnou možnost vyposlechnout si životní příběh energické a obdivuhodné ženy, která problematiku holocaustu reflektuje i ve svém uměleckém díle, a jíž po skončení vyprávění odměnili dlouhým potleskem. Setkání proběhlo v rámci připomínky 70. výročí osvobození Osvětimi a mezinárodního dne, který připomíná více jak šest miliónů obětí největší genocidy v lidských dějinách.

 

28. 11. 2014

Beseda s Jakubem Železným

V úterý 25. listopadu proběhla na Zatlance beseda s populárním televizním moderátorem Jakubem Železným. Zaplněná aula studentů si mohla vyposlechnout jeho vyprávění o tom, jak byl v roce 1989 předsedou studentského stávkového výboru na našem gymnáziu a seznámit se tak s událostmi Sametové revoluce z jiného úhlu.

 

08. 11. 2014

Sametová Zatlanka

Ve čtvrtek dne 6. listopadu si Zatlanka půldenním projektem připomenula nadcházející 25. výročí pádu komunistického režimu. Vedle promítání dokumentů a filmů se mohli studenti školy zúčastnit také výtvarných a hudebních dílen. Speciálním bodem programu pak byly paralelní besedy s pamětníky klíčového momentu našich dějin a odborníky na toto téma. Mezi studenty zavítaly opravdu zajímavé osobnosti. V prvním bloku se představila chartistka a publicistka Petruška Šustrová, chartista, katolický biskup a absolvent Zatlanky Václav Malý a disident a pozdější ministr vlády ČR Alexandr Vondra. O kádrování v komunistické totalitě promluvil přední český historik a absolvent Zatlanky Jaroslav Cuhra, práci sdružení POST BELLUM představil jeho předseda Mikuláš Kroupa a svůj seriál v České televizi Fenomén undergroundu prezentoval režisér Břetislav Rychlík. V druhém bloku besed pak proběhlo setkání s expremiérem a expředsedou Senátu Parlamentu ČR Petrem Pithartem, exministrem a nyní prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým, který mluvil o komunistické ekonomice, a politologem z Metropolitní univerzity a Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze panem Martinem Štefkem, který se věnoval přechodu východní Evropy od totality k demokracii. V přestávce mezi prvním a druhým blokem pak zaznělo i pásmo básní z komunistické éry. Díky všem nabídnutým akcím měli studenti Zatlanky jedinečnou možnost alespoň trochu nahlédnout do dob totalitního Československa a do změn, které následovaly po Sametové revoluci. Fotografie z akce si můžete prohlédnout na níže uvedeném odkazu.

Sametová Zatlanka ve fotografiích »

 

08. 09. 2014

Časopis Roš chodeš o knize studentů Zatlanky

Čerervencové číslo časopisu Roš chodeš přináší v článku "Profesionální práce" pochvalnou recenzi knihy, kterou pod názvem Německy mluvící Praha připravili a vydali na jaře letošního roku studenti Gymnázia Na Zatlance. Elektronická verze periodika je přístupná na níže uvedeném odkazu.

Časopis Roš chodeš, červenec 2014 »

 

27. 06. 2014

Studenti GNZ podpořili kampaň Proti ztrátě paměti

Studenti 1. D se 26. června spolu s dalšími stovkami pražských středoškoláků účastnili kampaně Proti ztrátě paměti organizované společností Člověk v tísni. Součástí akce byla projekce filmu Případ Dr. Horáková v budově Národního divadla. Po něm se připojili k happeningu - průvodu k Památníku obětem komunistického režimu na Újezdě za účasti bývalých politických vězňů či pražského primátora. Děkujeme studentům za reprezentaci školy.

 

26. 06. 2014

Návštěva veteránů druhé světové války na Zatlance

Dne 16. června získali studenti třetích ročníků našeho gymnázia ojedinělou možnost poslechnout si autentické vyprávění veteránů druhé světové války. Na Zatlanku zavítala delegace účastníků druhého odboje, v níž byli zastoupeni odbojáři západního, východního i domácího odboje. Konkrétně si auditorium zcela zaplněné auly mohlo vyslechnout příběhy brigádního generála Miloslava Masopusta, plukovníka Pavla Vranského, plk. Antonína Štíchy a poručice Věry Holubevy. S veterány naší školu navštívil i doprovodný tým, k němuž patřil například druhý český přemožitel kanálu La Manche pplk. Jan Novák či představitelé magistrátu. Děkujeme organizátorům a veteránům za zprostředkování opravdu zajímavého zážitku.

fotogalerie »

 

03. 06. 2014

EDUin o knize studentů Zatlanky

Společnost EDUin, která se zabývá vzděláním, přinesla na svém webu článek o nedávno vydané knize studentů Zatlanky s názvem Německy mluvící Praha. Příspěvek si můžete přečíst na níže uvedeném odkazu. Kniha, věnovaná více jak 450 osobnostem z německé pražské komunity, je stále k zakopení v Nakladatelství Franze Kafky v Široké ulici či přímo v budově školy.

EDUin o Německy mluvící Praze »

 

15. 03. 2014

Česká televize o knize studentů Zatlanky

Česká televize přinesla ve svých pořadech "Události v kultuře" a "Z metropole" reportáž o nové knize studentů Zatlanky, která vyšla minulý týden pod názvem Německy mluvící Praha. Reportáž si můžete prohlédnout na níže uvedeném odkazu, následuje po zprávě o konci divadla v Ústí nad Labem.

Reportáž ČT »

 

15. 03. 2014

Studenti pokřtili knihu Německy mluvící Praha

V pátek 14. března proběhl v aule Zatlanky křest knihy Německy mluvící Praha, jejímiž autory jsou studenti školy. Křtu publikace, která přináší více jak 450 životních příběhů zajímavých osobností z pražské německy mluvící komunity, se účastnili i zástupci partnerů a nakladatele: z Mnichova dorazil kulturní referent Nadace Adalberta Stiftera dr. Wolfgang Schwarz a Nakladatelství Franze Kafky zastupovala jeho ředitelka RNDr. Markéta Mališová. Knihu je možné si zakoupit buď ve škole nebo u nakladatele.

 

19. 05. 2013

Hledáme absolventy naší školy!

V příštím školním roce 2013/14 oslaví naše gymnázium 130 let od svého založení. Z toho důvodu hledáme naše zajímavé a úspěšné absolventy. A to nejen mediálně známé, ale všechny, kteří ve svém oboru něco dokázali a na které můžeme být hrdí. Vaše tipy prosím zasílejte na adresu radek.aubrecht@zatlanka.cz. Děkujeme!

 

19. 05. 2013

Dějepisně-zeměpisná exkurze

Ve dnech od úterý 30. dubna do pátku 3. května se mohli studenti druhých ročníků zúčastnit již osmého pokračování dějepisně-zeměpisné exkurze. Po prohlídce barokního zámku Kuks, železničního muzea v Jaroměři a pevnosti Josefov zamířili na Trutnovsko. V tomto regionu navštívili dělostřelecký srub Stachlberg, hornický skanzen v Žacléři, město Trutnov, rodný dům bratří Čapků v Malých Svatoňovicích a Adršpašské skály. Při návratu do Prahy se pak studenti zastavili v Babiččině údolí.

 

19. 04. 2013

Beseda se Zdenkou Fantlovou o holocaustu

Neuvěřitelně vitální dáma vyprávěla více jak stovce studentů svůj životní příběh - prošla ghettem v Terezíně, Osvětimí, Mauthausenem, Bergen Belsenem a dalšími koncentračními tábory, které všechny přežila, stejně jako tyfus. Její poutavé vyprávění, nadhled a smysl pro humor pak studenti ocenili dlouhým potleskem a řadou proseb o autogram do její knihy "Klid je síla, řek tatínek", která již vyšla v řadě zemí.

 

31. 01. 2013

Beseda s Hanou Marvanovou

Ve středu 30. ledna se na naší škole uskutečnila beseda s bývalou disidentkou, významnou političkou a právničkou Hanou Marvanovou. Setkání uzavřelo letošní část projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, jehož se u nás účastnilo více než 150 studentů. Zaplněné auditorium auly vznášelo dotazy, které se týkaly činnosti disentu, včetně zkušeností z věznění, ale také působení ve vrcholné politice (paní Marvanová byla jedinou ženou, která v ČR stála v čele parlamentní strany). Dostalo se i na současné problémy jako korupci či kontroverzní prezidentskou amnestii.

 

14. 01. 2013

Exkurze v koncentračním táboře Vojna

Ve čtvrtek 20. 12. se uskutečnila exkurze dějepisných seminářů třetího i čtvrtého ročníku a 4.E v Památníku Vojna Lešetice. Je v něm umístěna muzejní expozice tábora nucených prací politických vězňů komunistického režimu. V mrazivé a autenticky syrové atmosféře jsme mohli nahlédnout do zákulisí komunistického koncentračního tábora a porovnat ho s podzimním zážitkem z Osvětimi. Nápis na vstupní bráně u obou byl stejný, ve Vojně pouze přeložený do češtiny: „Prací ke svobodě“.

galerie »

 

18. 01. 2012

Příběhy bezpráví s Jaroslavem Cuhrou, absolventem Zatlanky

Dne 11. ledna 2012 proběhla beseda v rámci projektu Příběhy bezpráví, jehož iniciátorem je organizace Člověk v tísni. Hostem výběrového dějepisného semináře byl přední český historik a vysokoškolský pedagog Jaroslav Cuhra. Debata byla věnována zejména čs. disentu, osobnostem Václava Havla a Josefa Škvoreckého a výročí Charty 77. Dodejme, že Jaroslav Cuhra je absolventem Gymnázia Na Zatlance z roku 1990.

 

19. 10. 2011

Beseda s Lukášem Přibylem, držitelem Českého lva

V rámci oslav výročí Gymnázia Na Zatlance se ve středu 19. října uskutečnila beseda s absolventem školy z roku 1991 Lukášem Přibylem. Dokumentarista a režisér přiblížil studentům deset let intenzivní práce na čtyřdílném seriálu Zapomenuté transporty, který je věnován osudům českých Židů odvlečených za 2. světové války do nacistických koncetrančních táborů na východě Evropy. Za toto unikátní a průkopnické dílo získal v roce 2009 Českého lva.

 

13. 06. 2011

Projekt Německy mluvící Praha na stránkách časopisu Roš Chodeš

Červnové číslo časopisu Roš Chodeš, který v České republice a na Slovensku vydává Federace židovských obcí, přináší rozsáhlý článek o studentském projektu Německy mluvící Praha, který běží na Zatlance již od roku 2008. O projektu, který je věnovaný zmizelé německé pražské komunitě, se můžete více dočíst i v sekci O projektech na webu naší školy.

 

05. 06. 2011

Studenti Zatlanky vystoupili na vědecké historické konferenci

Poslední květnový víkend proběhl v Českých Budějovicích již 10. ročník Šumavského historického semináře, který byl letos věnován společnému kulturnímu dědictví Čechů a Němců v českých zemích. Setkání pořádala německá Nadace Adalberta Stiftera, ústecké Collegium Bohemicum o.p.s. a Pražský literární dům autorů německého jazyka. Vedle řady odborníků a vědců vystoupili na konferenci také studenti Zatlanky, kteří jako nejmladší účastníci, společně se svým pedagogem Radkem Aubrechtem, představili projekt Německy mluvící Praha. O tomto rozsáhlém studentském projektu, který sklidil u publika velký úspěch, se můžete dočíst více v sekci O projektech.

o projektech »

 

01. 03. 2011

Projektový den Sovětský svaz trochu jinak aneb 20 let od rozpadu impéria

Dne 11. března se na našem gymnáziu uskuteční projektový den, který se pokusí představit země bývalého Sovětského svazu v návaznosti na 20. výročí od rozpadu tohoto totalitního státu. Zaměří se na současnost, minulost, kulturu i problémy jednotlivých zemí regionu. Součástí dne budou přednášky, promítání filmů, prezentace a dílny studentů. Po celou dobu akce bude zajištěno občerstvení z produktů ruské kuchyně. Během jejího konání budou vybírány finance, které věnujeme na projekt Adopce na dálku. Na akci jsou srdečně zváni všichni studenti, učitelé i přátelé gymnázia. Studenty žádáme, aby se od čtvrtka 3.3. elektronicky přes webové stránky zapisovali na jednotlivé akce, počet účastníků na jednotlivých akcích je limitován!

program akce »

 

01. 03. 2011

Dva pohledy na totalitní minulost

Vybraní studenti Zatlanky se v minulých týdnech mohli seznámit s dvěma autentickými pohledy na totalitní minulost naší země. První pohled na inspirativní vzepření se nacistické totalitě umožnila účast na světové premiéře filmu Vladimíra Mináče Nickyho rodina. Během premiéry filmu pojednávajícím o všeobecně známém příběhu zachránce židovských dětí Nicolase Wintona byl sir Winton předáním dopisu velvyslanci Norského království nominován na Nobelovu cenu míru. Druhý pohled, tentokrát na totalitu komunistickou, přinesla účast studentů na akci Mene Tekel – mezinárodní projekt proti totalitě. Studenti se v jejím rámci mohli seznámit se svědectvím dcer politických vězňů 50. let.

reflexe účastníků (ZIP) »

 

11. 01. 2011

Příběhy bezpráví na Zatlance

Gymnázium Na Zatlance se v tomto školním roce opět zapojilo do projektu Příběhy bezpráví organizace Člověk v tísni. Projekt seznamuje studenty s obdobím komunistického režimu formou projekce dokumentárního filmu a následné besedy s pamětníky, historiky či filmaři. Naše účast spočívala v promítnutí dokumentárního filmu Postavení mimo hru o československých hokejistech, mistrech světa z let 1947 a 1949, kteří byli za své úspěchy komunistickým režimem „odměněni“ dlouholetými tresty vězení a prací v uranových dolech. Na následnou besedu na naši školu zavítal poslední žijící účastník procesu, dvaaosmdesátiletý dvojnásobný mistr světa a úspěšný hokejový trenér Augustin Bubník, který seznámil studenty se svým úctyhodným životním příběhem a odpověděl na dotazy publika.

 

19. 11. 2010

Uhrazení ceny exkurze do Krakova a Osvětimi

Žádáme účastníky exkurze do Osvětimi, aby během pátku 12. listopadu 2010, případně pondělí 15. listopadu 2010, uhradili v kanceláři školy v hotovosti celou platbu za exkurzi. Vybíraná částka je stanovena na 1900,- Kč. (Cena zájezdu byla CK vyčíslena na 1650,-Kč na studenta v případě účasti 40 studentů, momentálně máme přihlášených pouze 36, každý student chybějící do počtu 40 znamená navýšení původní ceny 1650,- Kč o 40,- Kč.) Pokud nebude poplatek uhrazen do pondělí 15:00 budou vyrozuměni případní náhradníci z nižších ročníků. V případě naplnění plného počtu účastníků bude příslušná částka studentům vrácena, či použita na hrazení vstupů. Předpokládaná cena vstupů je 60 polských zlotých tedy cca 16 euro (při nižším počtu studentů částka naroste k 20 euro vzhledem k nutnosti platit místní průvodce v Osvětimi). Pokud by se objevili zájemci o zbývajících 5 míst, budou velmi vítáni.(po dohodě je možné tato místa ve výjimečných případech obsadit i studenty nižších ročníků). Žádáme již přihlášené studenty, aby neohlašovali na poslední chvíli svoji účast a nezvyšovali tím pro ostatní cenu exkurze. Případné bližší informace k platbám a exkurzi u Jana Čapka

 

© Gymnázium Praha 5, Na Zatlance 11, 150 00 Praha 5 | telefon: +420 251 802 621 | email: info@zatlanka.cz

Prohlášení o přístupnosti | Jazyková škola Praha | E-matematika | Zkoušky nanečisto | Kódování HTML: Ošklivý sup