Gymnázium Praha 5, Na Zatlance 11, 15000 Praha 5 – www.zatlanka.cz

Přeskočit menu na obsah stránky, Prohlášení o přístupnosti


Návrat na titulní stránku


Erasmian European Youth Parliament in Prague

CAMBRIDGE PARK PARTNER SCHOOL

The Duke of Edinburgh's Award

The GLOBE Program

JA Czech

Comenius

Projekt Comenius na Zatlance


Aktuality

19. 04. 2018

Vítězství v Turnaji mladých fyziků

V termínu 13.-14. 4. 2018 se na Mendelově gymnáziu v Opavě uskutečnilo celostátní kolo Turnaje mladých fyziků. V pětičlenném týmu Mendelova gymnázia soutěžila také naše studentka Veronika Deketová z 3.K. Veronice a jejímu týmu se podařilo v turnaji zvítězit a během letních prázdnin pojede reprezentovat Českou republiku do Pekingu. Gratulujeme a držíme palce v mezinárodním kole!

 

19. 04. 2017

Fyzikální cirkus

V březnu proběhl jubilejní 10. ročník zatlankovského fyzikálního cirkusu. Zúčastnili se studenti školy napříč 1. až 3. ročníkem. Předvedli a vysvětlili zajímavé fyzikální pokusy. Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na pokračování této tradice. Vyučující fyziky

 

16. 06. 2016

Exkurze 1.M na MFF UK

V úterý 31. 5. 2016 třída 1. M absolvovala hodinu fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Jako doplnění k náplni fyziky v prvním ročníku byla připravena série demonstračních fyzikálních experimentů z mechaniky s pomůckami, které nemáme na gymnáziu. V historické posluchárně bývalého Fyzikálního ústavu Karlovy univerzity studenti zhlédli např. chování volných setrvačníků, praktické projevy Pascalova a Achimedova zákona nebo účinky momentu hybnosti. Na závěr mimo oblast mechaniky jsme roztočili magnet levitující nad supravodičem a vyrobili trochu suchého ledu v parách kapalného dusíku.

 

15. 04. 2016

Fyzikální cirkus

V úterý 18. března proběhl již tradiční 9.ročník zatlankovského fyzikálního cirkusu. Zúčastnění předvedli povedené pokusy (převaha studentů 2.H). Děkujeme všem účastníkům a těšíme se v příštím roce na jubilejní 10. ročník. Vyučující fyziky

 

22. 03. 2016

Fyzikální cirkus

V úterý 18. března proběhl již tradiční 9. ročník zatlankovského fyzikálního cirkusu. Zúčastnění předvedli povedené pokusy (převaha studentů 2.H). Děkujeme všem účastníkům a těšíme se v příštím roce na jubilejní 10. ročník. Vyučující fyziky

 

27. 03. 2015

Fyzikální cirkus

Ve středu 18. března proběhl již 8.ročník tradičního zatlankovského fyzikálního cirkusu. Zúčastnění shlédli 6 povedených pokusů. S nadšením pozorovali vlastnosti tekutého dusíku. Kabinet fyziky děkuje všem účastníkům a těšíme se v příštím roce na další ročník.

 

30. 06. 2014

Inovace výuky přírodovědných a technických předmětů

V rámci zakončení projektu Inovace výuky přírodovědných a technických předmětů v rámci Operačního programu Praha – Adaptabilita uspořádalo naše gymnázium v pondělí 16. 6. 2014 od 9 do 13 hodin sérii workshopů pro učitele přírodních věd. Gymnázium Na Zatlance přivítalo mezi hosty PhDr. Ondřeje Neumajera, Ph.D., odborníka na použití ICT ve vzdělávání, PedF UK, Mgr. Jaroslava Urbáře, MSc., kosmického fyzika z Czech Space Office, RNDr. Stanislava Zelendu, experta na podporu nadání, Perun a RNDr. Lucii Benešovou, Ph.D., genetičku z firmy Genomac International. Vyučující školy předvedli také pomůcky nakoupené v rámci projektu a poskytli všem účastníkům CD s výukovými materiály a hospitačními vstupy, které byly v rámci projektu natočeny. Všem hostům i vyučujícím děkujeme za účast a přejeme hodně zdaru ve výuce i v jejích inovacích.

galerie »

 

28. 04. 2014

Exkurze Fy-Ch

Ve středu 23. 4. se konala již tradiční exkurze do plzeňské Techmánie. Cestou jsme navštívili také sklárnu Ruckl v Nižboru. Techmánie prošla celkovou úpravou a je opravdu na co se dívat. Doporučujeme všem zájemcům o přírodní vědy jako skvělý tip na letní výlet. Můžete si také prohlédnout výstupy z exkurze na fyzikální nástěnce ve 3. patře!!

 

16. 04. 2014

Exkurze Plzeň

Jako každý rok, i letos se 3. ročník účastní exkurze do plzeňské Techmanie ve středu 23. 4. 2014. Cestou ještě navštívíme sklárnu Ruckl v Nižboru. V exkurzi jsou ještě volná místa, pokud studenti 1. a 2. ročníku mají zájem o tuto jednodenní exkurzi, mohou se přihlásit a zaplatit poplatek 400,-Kč v kabinetě fyziky. Techmanie prošla v uplynulém roce velkou přestavbou, proto neváhejte a přihlašte se!

Podrobné informace »

 

27. 03. 2014

Fyzikální cirkus

V úterý 18. března proběhl již 7. ročník tradičního zatlankovského fyzikálního cirkusu. Všichni účastníci shlédli 7 krásných pokusů. Velký úspěch a zvláštní ocenění poroty zaznamenal parníček PUF PUF Nikoly Šnajderové a Standy Nováka ze 4M. Kabinet fyziky děkuje všem účastníkům a těšíme se v příštím roce na další ročník.

galerie »

 

10. 02. 2014

Hala roku JUNIOR 2014

Studenti Petr Šrámek, Honza Plesník a Vojta Kalivoda ze 3. P se úspěšně zúčastnili soutěže Hala roku Junior 2014, kterou pořádá Fakulta stavební ČVUT v Praze. Studenti stavěli na místě rozhlednu podle daných pravidel. Děkujeme za reprezentaci školy.

 

18. 06. 2013

LAPIDÁRIUM FYZIKY

Třída 3K připravila v rámci závěru svého fyzikálního vzdělávání projekt Lapidárium fyziky. Jednalo se o výstavu a předvedení osobností, které zásadním způsobem ovlivnily skrze fyziku vnímání světa kolem nás. Návštěvníci si tak mohli pohovořit s Archimedem nebo Galileem, mohli si vyslechnout výklad od Pascala nebo si pohovořit s Einsteinem. Celkem na návštěvníky čekalo 31 osobností, pokusů, výkladů a fyzikální zábavy. Děkujeme 3K za nadšený přístup k přípravě projektu a za profesionální provedení.

galerie »

 

02. 04. 2013

Fyzikální cirkus

V úterý 26. 3. 2013 se konal již tradiční zatlankovský fyzikální cirkus. Měli jsme možnost pobavit se 12 fyzikálními pokusy. Kabinet fyziky velmi oceňuje snahu a hlavně dobrou náladu, se kterou přišli všichni účastníci. Zvláštní cenu a knižní poukázku získávají Tereza Camfrlová a Dominika Kubů ze 3M za pokus "Ztracená kádinka". Ostatní si mohou vychutnat alespoň sladkou odměnu. Děkujeme za pěkné odpoledne a těšíme se na příští ročník!!

galerie »

 

12. 03. 2013

Elektrostatika na MFF UK

Ve dnech 28. 2. a 7. 3. 2013 se třída 3K zúčastnila experimentování na MFF UK v oblasti elektrostatiky. Studenti pracovali ve skupinách, ve kterých zkoumali kapacity kondenzátorů, ověřovali Coulombův zákon, proměřovali velikost náboje a kapacitu lidského těla atd. Práce s profesionálními přístroji a pomůckami byla sice náročná, ale velmi zajímavá.

 

04. 03. 2013

Jednodenní projekty

V měsíci lednu a únoru proběhla řada jednodenních projektů v rámci Operačního programu Praha – Adaptabilita. Projektu se účastnili studenti 2. a 3. ročníku. Vyučující připravili celodenní programy vždy pro jednu třídu. Jednalo se o následující témata: SVĚTLO, VZDUCH, ZVUK A POHYB. V průběhu projektů studenti pracovali s moderními senzory, měřili fyzikální, chemické i biologické veličiny nebo vyráběli zajímavé optické pomůcky. Na jaře se můžete těšit na další projektové dny!!

galerie »

 

18. 02. 2013

Hala roku

Na konci ledna se dva týmy gymnázia Na Zatlance zúčastnily tradičního klání ve stavbě modelu mostu Hala roku 2013, které pořádá Fakulta stavební ČVUT v Praze. Za 2P se soutěže zúčastnili Petr Šrámek, Tomáš Hamsa, Vojtěch Kalivoda. Za 3K nás reprezentovaly studentky Ema Ondráčková, Eliška Šifnerová a Míša Štveráková. Všem soutěžícím děkujeme za reprezentaci a těšíme se na příští ročník soutěže.

 

22. 06. 2012

Einstein a Praha, gravitace a vesmír

Ve čtvrtek 21. 6. 2012 odpoledne si třída 2K prohlédla výstavu Einstein a Praha, gravitace a vesmír ke 100. výročí Einsteinova pobytu v Praze a k 60. výročí Matematicko-fyzikální fakulty UK. Výstava zajímavým a také interaktivním způsobem přiblížila studentům některé důsledky Einsteinovy teorie relativity, hledání gravitačních vln a další zajímavosti z oblasti teoretické fyziky.

 

20. 03. 2012

Fyzikální cirkus

Dne 15. 3. 2012 se v naší škole uskutečnil již tradiční "FYZIKÁLNÍ CIRKUS". V letošním ročníku jsme měli možnost zhlédnout 15 zajímavých, zábavných i poučných fyzikálních pokusů. Zvláštní ocenění si zaslouží Monika Camfrlová a Magda Mastná z 2. K, které nás nadchly pokusem s houpajícími se svíčkami. Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na další již 6. ročník.

galerie »

 

19. 11. 2011

Oranžová učebna

Chcete, aby naše škola získala prostředky na novou fyzikální učebnu v grantovém řízení Skupiny ČEZ? Potom hlasujte pro video, které natočila 2. K v rámci hodiny fyziky. Podpořte naši školu a HLASUJTE! Děkujeme!!!

Hlasování o nejlepší video »

 

17. 11. 2011

Exkurze IQ Park

V úterý 15. 11. 2011 se zájemci z řad studentů zúčastnili exkurze do libereckého IQ Parku. Všichni jsme si mohli odzkoušet fyzikální zajímavosti.

 

08. 11. 2011

Týden vědy

V rámci Týdne vědy 2011 navštívili naši studenti několik přednášek, filmů, dnů otevřených dveří, výstav. Z akcí vybíráme například: přednášky Počítače a poezie, Kmenové buňky, Japonské zemětřesení 2011, Mozek a paměť, Co je čas?, Klíšťová encefalitidy - kde se tady vzala?, Chemie kolem nás a reprodukce, Mimozemské sopky aneb jak to chodí jinde ve Sluneční soustavě, exkurze Národní technická knihovna, film Vítejte v nanosvětě

 

20. 06. 2011

Úspěch Jana Rozsypala

Student 4. ročníku Jan Rozsypal se v rámci semináře Odborná práce rozhodl navrhnout a sestrojit model hydrofoilu. Na tomto modelu pracoval ve spolupráci s ČVUT, kde bylo Honzovi poskytnuto veškeré odborné i praktické zázemí. Jan Rozsypal se se svým modelem účastnil přehlídky středoškolské technické činnosti Stretech 2011, která se konala v prostorách ČVUT 15. 6. 2011. Honzovi děkujeme za vzornou reprezentaci školy a doufáme, že získané dovednosti mu pomohou při studiu na ČVUT.

 

06. 05. 2011

Deutsches Museum

Ve čtvrtek 5. květny se 43 studentů Gymnázia Na Zatlance účastnilo zájezdu do Mnichova. V rámci ESF uspořádalo tuto cestu pro naše studenty ČVUT Praha ve spolupráci s kabintem fyziky gymnázia. Studenti měli možnost během dne navštívit všechny expozice rozsáhlého přírodovědně-technického muzea. Doufáme, že načerpali inspiraci pro další studium.

 

19. 04. 2011

Chemicko-fyzikální exkurze 26. 4. 2011

Gymnázium Na Zatlance pořádá již tradiční exkurzi pro 3. ročník do Plzně. Na programu je návštěva Pivovarského muzea, pivovaru Prazdroj a muzea Techmania. Odjezd je v 7:00 ze Zličína, návrat v cca 17:00 opět na Zličín. Cena 490,- Kč obsahuje cestu a vstupné. Těšíme se na zajímavou exkurzi a na výstupy z ní!

 

14. 04. 2011

Fyzikální cirkus

22. března se v učebně fyziky konal již tradiční fyzikální cirkus. Měli jsme možnost vidět celkem 14 zábavných pokusů. Zvláštní cenu kabinetu fyziky získal Ondřej Pechman za předvědení nenewtonovské kapaliny. Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na další ročník.

 

12. 04. 2011

Přednáška - "Příběh atomového jádra"

11. dubna 2011 mohli zájemci z řad studentů Zatlanky vyslechnout přednášku doc. RNDr. Pavla Cejnara, Dr., DSc., který patří k významným teoretickým jaderným fyzikům u nás. V Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK se zabývá modelováním struktury atomových jader. Věnuje se také popularizaci, a to zejména kvantové teorie. Studentům v rámci své přednášky představil kouzla a úskalí cesty za využitím energie atomových jader. V závěru přednášky kladli studenti zajímavé dotazy.

 

03. 03. 2011

Fyzikální cirkus

Přehlídka, ve které můžete uplatnit své badatelské, experimentátorské a kutilské dovednosti. Přehlídka, ve které můžete demonstrovat a vysvětlit libovolný fyzikální pokus. Tradiční FYZIKÁLNÍ CIRKUS proběhne 22. 3. 2011.

 

22. 02. 2011

Michaelův energetický koktejl

V rámci Mezinárodního roku chemie se uskuteční 9. března 2011 v 11 hodin ve velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí přednáška - Michaelův energetický koktej. Jedná se o vzdělávací show dr. Michaela Londesborougha s mnoha experimenty zaměřenými na téma energie a jejího získávání od počátku Země až po současnost. Neváhejte se přihlásit na hlavní nástěnce ve škole.

 

22. 02. 2011

Vědecké kavárny

V týdnu od 14. – 18. března 2011 vždy od 19 hodin v kavárně Café B. Braun (budova Lékařského domu, Sokolská 31, Praha 2, v blízkosti stanice metra I. P. Pavlova) se konají v rámci akce Česká hlava VĚDECKÉ KAVÁRNY. Zváni jsou všichni studenti i pedagogové.

Více informací najdete zde: »

 

© Gymnázium Praha 5, Na Zatlance 11, 150 00 Praha 5 | telefon: +420 251 802 621 | email: info@zatlanka.cz

Prohlášení o přístupnosti | Jazyková škola Praha | E-matematika | Zkoušky nanečisto | Kódování HTML: Ošklivý sup