Gymnázium Praha 5, Na Zatlance 11, 15000 Praha 5 – www.zatlanka.cz

Přeskočit menu na obsah stránky, Prohlášení o přístupnosti


Návrat na titulní stránku


Erasmian European Youth Parliament in Prague

CAMBRIDGE PARK PARTNER SCHOOL

The Duke of Edinburgh's Award

The GLOBE Program

JA Czech

Comenius

Projekt Comenius na Zatlance


Aktuality

08. 06. 2019

Zeměpisně dějepisná exkurze pro 2.U a 2.V - západní Čechy

Odjezd: 12. 6. 2019 v 7.45 hodin, autobus bude přistaven pod mostem u bývalého hotelu Mövenpick (dnes NH Praha) Nezapomeňte: potvrzení o bezinfekčnosti. Návrat: 14. 6. 2019 do 15.00 hodin dle dopravní situace (odjíždíme z Bečova kolem poledne, k Zatlance je to zhruba 130 km)

 

08. 03. 2019

Projektový den Na východ od Západu

V pondělí 4. března proběhl na našem gymnáziu projektový den Na východ od Západu. Jeho námětem bylo představení širokého pásu zemí v oblasti mezi Německem a Ruskem. Týkal se tedy z velké části států, které vznikly, či byly obnoveny, nebo výrazně proměněny v roce 1918. Zatlanka se touto akcí přihlásila ke stému výročí vzniku těchto zemí, k nimž také samozřejmě patřilo Československo, jehož bývalému území jsme se v nabídce přednášek také věnovali. V rámci dvou bloků měli naši studenti ale i kantoři možnost seznámit se s reáliemi pásu zemí od Finska, přes západní část bývalého Sovětského svazu, střední Evropu až po Balkánský poloostrov. Vybírat jsme si mohli z celkem 22 akcí, které představovaly jednotlivé země, jejich turistický potenciál, hudbu, film, výtvarné umění, literární odkaz či konflikty a aktuální politickou situaci. Mezi přednášejícími byli nejen naši studenti a profesoři, ale také odborníci z fakult Univerzity Karlovy, novináři a také řada našich bývalých studentů. Děkujeme všem, kteří nám pomohli projektový den uskutečnit!

 

28. 02. 2019

Úspěch studentů Zatlanky v obvodním kole zeměpisné olympiády

V obvodním kole zeměpisné olympiády v kategorii pro gymnázia a střední školy tentokrát výrazně zabodovali naši studenti. Vítězstvím v soutěži nás potěšila Tereza Veselá ze 4. K, na třetím místě skončil Adam Příbrský ze 4. M. Jedná se o to větší úspěch, že mezi konkurenčními školami jsme byli jediným čtyřletým gymnáziem. Oběma studentům blahopřejeme a děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy.

 

30. 01. 2019

Výsledky školního kola zeměpisné olympiády

Dne 25. ledna proběhlo za účasti 23 studentů školní kolo zeměpisné olympiády. Na prvních místech se umístili následující studenti: 1. Adam Příbrský z 4. M, 2. Tereza Veselá z 4. K., 3. Filip Marco z 4. M a František Řáha z 2. U. Výsledky zbylých účastníků jsou k dispozici u vyučujících zeměpisu, opravená zadání pak k nahlédnutí u J. Čapka. Vítězům blahopřejeme.

 

30. 01. 2019

Studenti Zatlanky v Evropském parlamentu ve Štrasburku

Díky pozvání europoslance Miroslava Pocheho získala šestičlenná delegace našeho gymnázia možnost navštívit zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Do jednoho z „hlavních měst“ Evropské unie jsme dorazili po nočním přejezdu 15. ledna. V architektonicky zajímavé budově parlamentu pro nás hostitelé nejprve připravili přednášku o instituci, po níž následovala beseda s naším hostitelem - europoslancem M. Pochem. Po rozhovoru jsme se přesunuli na galerii parlamentního sálu, kde jsme mohli sledovat jednání poslanců. Jeho tématem bylo hodnocení rakouského předsednictví Rady EU. Vyslechli jsme si nejprve projev rakouského kancléře S. Kurze. Po něm pak následoval se svým hodnocením předseda Evropské komise J. C. Junker, ale také například čeští europoslanci P. Telička a J. Zahradil. Odpoledne bylo vyhrazeno prohlídce půvabné alsaské metropole. Na přenocování jsme se přesunuli do Německa, takže jsme mohli porovnat francouzskou (respektive alsaskou) a německou kuchyni. Středeční návrat nám zpestřila krátká prohlídka jednoho z nejhezčích německých měst – Rothenburgu ob der Tauber. Krásné středověké městečko se honosí nádhernými hrázděnými domy a unikátně zachovaným centrem. Cesta do klíčového města sjednocené Evropy nám tak přinesla množství inspirativních zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat.

 

20. 12. 2018

Výsledky Maratonu psaní dopisů

Během letošního Maratonu psaní dopisů jsme nashromáždili celkem 337 podpisů za propuštění iránské bojovnice za práva žen Ateny Daemiové a pro vyšetření vraždy brazilské političky Marielle Francové. Prodej předvánočního občerstvení vynesl 3111 korun, které využijeme pro poslání dopisů a na podporu činnosti Amnesty International. Děkujeme všem, kteří nás podpořili. Pro zájemce přikládáme tříminutové video, které z akce natočil student Tuan Anh Nghiem (Dave) z S a přejeme pěkné prožití vánočních svátků. 3. S a další dobrovolníci z řad třetích ročníků.

video »

 

10. 12. 2018

Maratón psaní dopisů na Zatlance

Ve čtvrtek 13. 12. se zájemci ze Zatlanky mohou připojit k celosvětovému projektu Maraton psaní dopisů, který každoročně pořádá organizace Amnesty International. Jedná se o největší mezinárodní akci na podporu nespravedlivě vězněných a pronásledovaných. Rádi bychom shromáždili co nejvíce podpisů pro propuštění Iránky Ateny Daemiové, která ve své zemi bojovala za práva žen a zrušení trestu smrti, a byla následně uvězněna. Další podpisy budeme shromažďovat, abychom podpořili vyšetření vraždy brazilské političky Marielle Francové, která se pokoušela zlepšit životní podmínky ve favelách (slumech) Ria de Janeira. Akcí bychom chtěli upozornit na porušování lidských a občanských práv nejen v těchto zemích, ale také na to, že lidská práva a svobody nejsou samozřejmé, a občas je za ně potřeba bojovat. Srdečně vás proto zveme na velkou přestávku před aulu školy, kde pro vás budou mít dobrovolníci z 3. S připravené podpisové archy s dopisy institucím obou států a také předvánoční občerstvení. Výtěžek z jeho prodeje věnujeme na náklady akce a na činnost organizace Amnesty International. Více informací k případům obou žen na http://www.amnesty.cz/maraton/, případně na zatlankovském webu J. Čapka. Těšíme se na vaši účast a děkujeme za případnou podporu.

 

15. 02. 2018

Zeměpisná olympiáda

25. 1. proběhlo školní kolo Zeměpisné olympiády. Na prvních místech se umístili následující studenti: 1. Adam Příbrský z 3. M, 2. František Řáha 1. U, 3. Adam Mustafa z 3. L a Filip Marco z 3. M. Výsledky zbylých účastníků jsou k dispozici u vyučujících zeměpisu, opravená zadání pak k nahlédnutí u J. Čapka. Vítězům blahopřejeme.

 

11. 11. 2017

Soutěž Pražský glóbus

V říjnu se 23 studentů naší školy zapojilo do soutěže Pražský glóbus. Tato soutěž se skládá z teoretické části, ve které studenti prokazují zeměpisné znalosti a praktické části, která ověřuje schopnost práce s mapou. Na prvních třech místech se umístili: Adam Příbrský (3.M), Tereza Veselá (3.K) a Petr Lávička (4.H). Adam Příbrský postupuje do městského kola, které se koná 22.11. Všem účastníkům děkujeme a vítězům gratulujeme.

 

30. 04. 2017

Zeměpisně dějepisná exkurze Brněnsko - odjezdové informace

Sraz 2.J, 2.K a 2.L v úterý 9. 5. v 8. 20 hodin u školy na parkovišti pod hotelem (pod mostem). Nezapomeňte potvrzení o bezinfekčnosti, které odevzdáte v autobuse.

 

16. 02. 2017

Výsledky školního kola zeměpisné olympiády

Dne 15. 2. proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády. Na prvních místech se umístili následující studenti: 1. Martin Medvíď 4. B (45 bodů), 2. Charlota Hatschbachová 4. B (38 bodů), 3. Nikola Columby (35 bodů), 4. Rozárie Koneski 3. E (31,5 bodů). Výsledky zbylých účastníků jsou k dispozici u vyučujících zeměpisu, opravená zadání pak k nahlédnutí u J. Čapka. Vítězům blahopřejeme.

 

21. 12. 2016

Výsledky Maratonu psaní dopisů

Během úterního Maratonu psaní dopisů jsme nashromáždili celkem 288 podpisů pro propuštění turecké právničky Eren Keskinové (140 podpisů) a iránské Kurdky Zejnab Jalalianové (148 podpisů). Finanční sbírka vynesla 3024 korun, které poukážeme na fond Amnesty International. Děkujeme všem, kteří nás podpořili, a přejeme pěkné prožití vánočních svátků. 3. E

 

19. 12. 2016

Pozvání na Maraton psaní dopisů na Zatlance

V úterý 20. 12. se naše gymnázium symbolicky připojí k celosvětovému projektu Maraton psaní dopisů organizace Amnesty International. Jedná se o největší mezinárodní akci na podporu nespravedlivě vězněných a pronásledovaných. Cílem bude shromáždit co nejvíce podpisů pro propuštění vězněné turecké právničky a lidskoprávní aktivistky Eren Keskinové a iránské Kurdky Zejnab Jalalianové, která ve vězení následkem mučení přichází o zrak. Akcí bychom také chtěli upozornit na porušování lidských a občanských práv v těchto zemích. Studenti 3. E pro vás budou mít během velké přestávky ve třetím patře před aulou připraveny podpisové archy s dopisy institucím obou států a také předvánoční občerstvení. Výtěžek z jeho prodeje věnujeme organizaci Amnesty International. Více informací k případům obou žen na http://www.amnesty.cz/maraton/, případně na zatlankovském webu J. Čapka. Srdečně vás zveme na zmíněnou akci, těšíme se na vaši účast a děkujeme za podporu pro obě vězněné ženy.

 

01. 08. 2016

Fotografie ze setkání ministryně školství se studenty Zatlanky

Přikládáme fotografie ze setkání ministryně školství Kateřiny Valachové se studenty Zatlanky - vítězi celostátního kola debatní soutěže Studentská Agora,které se odehrálo při příležitosti slavnostního ukončení školního roku v Pedagogickém muzeu J. A. Komenského. Jeho atmosféra byla velmi přátelská a uvolněná, jak ostatně uvidíte na vybraných snímcích.

galerie »

 

20. 06. 2016

Studenti Zatlanky na setkání s ministryní školství

Vítězný tým celostátního kola debatní soutěže Studentská Agora se v pátek 17. června setkal s ministryní školství Kateřinou Valachovou. Reprezentanti Zatlanky byli spolu se zástupci dalších třech škol pozváni na slavnostní ukončení školního roku do Národního pedagogického muzea J. A. Komenského. Paní ministryně se ptala na náplň soutěže, maturity z matematiky či na to, co by studenti navrhovali vylepšit v současném školství. Příjemné setkání rámovalo motto: „Tleskám žákům, fandím učitelům, děkuji za další školní rok.“

 

06. 06. 2016

Dějepisně - zeměpisná exkurze severní Čechy

Přikládáme definitivní program exkurze a připomínáme účastníkům nutnost odevzdat při odjezdu prohlášení o bezinfekčnosti s datem 6. 6. 2016. Prohlášení je, stejně jako ostatní materiály, k dispozici na školním webu. Vše bylo zároveň zasláno studentům i rodičům prostřednictvím systému bakalářů během předchozího týdne.

Program D - Z exkurze + základní informace »

 

27. 06. 2014

Poděkování Amnesty International Gymnáziu Na Zatlance

Organizace Amnesty International ČR poslala zvláštní poděkování našemu gymnáziu za úspěšnou účast na akci Maraton psaní dopisů, jejímž cílem bylo upozornit na situaci nespravedlivě vězněných, utlačovaných a pronásledovaných lidí. Podpisové akce se účastnili studenti 3. T, zeměpisných seminářů 4. ročníků a část pedagogického sboru. Děkujeme za účast a podporu a dobrá zpráva na závěr – dva ze tří vězňů, za které jsme se svými podpisy postavili, již byli zřejmě i na základě tlaku AI propuštěni.

galerie »

 

27. 06. 2014

Skutečný dárek od 1.D

Studenti 1. D spolu se svými pedagogy uspořádali finanční sbírku ve prospěch neziskové organizace Člověka v tísni. Díky ní mohli na návštěvě v centru společnosti Langhans vyslechnout od pracovníků ČvT krátké představení projektu a položit jim své otázky. Následoval nákup certifikátů v celkové hodnotě přesahující 4000,- Kč. Ze společné sbírky byla zakoupena bioplynárna, kuřata a kanystry na vodu, z individuálních příspěvků pak ještě například úsporná kamna, kurz Jak učit učitele učit a další certifikáty. Děkujeme studentům za příspěvky pro zlepšení životního prostředí Afriky, zmenšení chudoby a podporu vzdělání afrických dětí.

galerie »

 

25. 04. 2014

Projektový týden Evropa očima mladých

Studenti našeho gymnázia se zúčastnili mezinárodního projektu Evropa očima mladých, který probíhal souběžně ve všech zemích EU. Zatlanka se stala jedinou českou školou zapojenou do akce v tomto roce. Její účastníci strávili velmi zajímavý, ale zároveň velmi pracovní týden. Během něj si mohli vyzkoušet práci novinářů, moderátorů, tvůrců volebních programů či politiků. Na naše gymnázium zavítali během týdne zajímaví hosté (například za ČEZ ředitel divize Temelín J. Tyc, nebo ředitel ekolog. hnutí Duha J. Kotecký). Týden vyvrcholil simulací voleb do Evropského parlamentu. Jako porotci při ní zasedli například bývalý ministr spravedlnosti J. Pospíšil, europoslanec P. Poc, či zástupkyně Amerického kulturního centra J. Vildová. Účastníci projektového týdne odvedli velké množství práce, o to více nás potěšil dopis organizátorky, v němž je možné číst i větu: „Těchto projektových týdnů jsem vedla několik a s čistým svědomím mohu říci, že ten s Vašimi studenty byl nejlepší“. Děkujeme studentům za vzornou reprezentaci školy!

galerie »

 

04. 04. 2014

Studenti GNZ postoupili do finále krajského kola debatní soutěže Studentská Agora

Debatní tým studentů třetích ročníků našeho gymnázia zakončil své letošní působení v soutěži Studentská Agora - Cestou do parlamentu na krásném druhém místě celopražského kola. Během cesty do finále za sebou zanechal 6 dalších, vesměs gymnaziálních, sestav. Vavříny vítězů mu unikly velmi těsně ve finálovém souboji, který členové expertní poroty označili za mimořádně vyrovnaný. Barvy našeho gymnázia pomáhali hájit Lucie Bretšnajderová, Kateřina Kolářová, Kateřina Kovaříková, Eliška Krenková, Marin Kýhos, Štěpán Kyjovský, Vašek Křivonožka, Lucie Kulíšková, Rosálie Telská, Daniel Slanina, Nikol Veselá a Anna Zemánková. Kateřina Kovaříková si odnesla jednu ze tří individuálních cen poroty za nejlepšího debatéra soutěže. Všem členům týmu blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

galerie »

 

17. 01. 2014

Projektový den Islám v současném světě

Ve čtvrtek 30. ledna proběhne na našem gymnáziu projektový den Islám v současném světě. Jeho cílem bude přiblížit druhé nejpočetnější náboženství současného světa, muslimské země a život v nich z co největšího množství různých úhlů pohledu. Těšit se můžete na celkem 25 různých akcí, které proběhnou ve dvou blocích. Zaměří se na současnost, minulost, kulturu i problémy jednotlivých islámských států. Součástí dne budou přednášky, promítání filmů, besedy s hosty a dílny studentů i kantorů. Po celou dobu akce bude zajištěno občerstvení z produktů kuchyně islámských zemí. Zisk z prodeje občerstvení věnujeme na projekt Adopce na dálku. Na akci jsou srdečně zváni všichni studenti, učitelé, absolventi i přátelé gymnázia. Studenty žádáme, aby se od středy 22. ledna elektronicky, přes webové stránky školy, zapisovali na jednotlivé akce (v případě nefunkčnosti elektronického zápisu pak na nástěnku naproti rozvrhu). Počet účastníků na jednotlivých akcích je limitován!

Program »

 

13. 12. 2013

Debatní klub GNZ

Během listopadu zahájil činnost Debatní klub GNZ. Scházet se bude obvykle ve středu od 14.20 v místnosti 205. Je určen pro všechny zájemce o debaty na různá politická, společenská či ekonomická témata, která aktuálně řeší naše společnost. Bližší informace k činnosti klubu naleznete na školním webu http://weby.zatlanka.cz/capek/, kde budou, mimo jiné, pravidelně zveřejňována témata následujících setkání. Ta také naleznete na nástěnce u místnosti 254. Podrobnější informace získáte i u J. Čapka. D. klub je otevřen všem, které zaujme právě probírané téma, včetně těch, kteří se nemohou účastnit setkávání pravidelně. Těšíme se na nové diskutující.

 

10. 12. 2013

Zatlanka na Národní studentské konferenci

Tříčlenná delegace studentů našeho gymnázia se zúčastnila celorepublikové studentské konference Budoucnost rozvojové spolupráce. Setkání studentů bylo věnováno perspektivám a strategiím rozvojové spolupráce OSN. Organizovala ho společnost Partners Czech jako součást mezinárodního projektu MDG 15, paralelně probíhala v osmi dalších zemích pod záštitou OSN. Účastníci mohli debatovat se zajímavými hosty, navštívit Informační centrum OSN a vytvořit svůj návrh rezoluce o řešení problematiky, která pak byla OSN odeslána. Děkujeme K. Kovaříkové, L. Kulíškové a A. Lagazzimu za vzornou reprezentaci školy.

 

18. 04. 2013

Dějepisně-zeměpisná exkurze TRUTNOVSKO

Studenti 2. ročníků se ve dnech 30.4. - 3.5. 2013 zúčastní každoroční dějepisně-zeměpisné exkurze. Letos jedeme do východních Čech, kde mj. navštívíme Adršpašsko-teplické pískovcové skály, zámek Kuks či vojenskou pevnost Josefov. Bližší informace v odkazu.

Info »

 

26. 03. 2013

Platba exkurze do Norska

Žádáme účastníky exkurze do Norska, aby do - 18. 4. zaplatili zálohu 5000,- Kč. Platbu posílejte na účet školy – číslo účtu 2002620018/6000. Jako variabilní symbol uveďte číslo akce 13307 + vaše pořadové číslo (1-34 - viz seznam přihlášených, např. 1330701).Pokud nebude platba uhrazena do 18.4., nebude s Vaší účastí na exkurzi počítáno. Možné zájemce upozorňujeme, že stále evidujeme volná míst. Bližší informace u J. Čapka a B. Kettnerové.

seznam zájemců s evidenčními čísly »

 

14. 03. 2013

Expedice Norsko

Ve dnech 21.-29. června 2013 se pro zájemce z řad studentů uskuteční poznávací expedice po nejzajímavějších místech Norska. Během devítidenní cesty navštívíme nejkrásnější místa skandinávské přírody, těšit se můžete na fjordy, ledovcová jezera, i ledovce samotné, ale také na malebné horské scenérie a další lákadla severské přírody. Chybět nebude ani architektura skandinávských měst, muzea a památky. Přihlášky na exkurzi odevzdávejte do 30. března prof. Čapkovi či prof. Kettnerové. Stále evidujeme volná místa! Při vyšším počtu zájemců budou upřednostněni ti, co dříve odevzdali přihlášku.

Program a přihláška »

 

14. 01. 2013

Návštěva mešity

V rámci výuky o světových náboženstvích v geografii uskutečnili studenti 2. T exkurzi do mešity a Islámského centra Černý Most. Během návštěvy centra jsme si mohli prohlédnout prostory pro bohoslužby, včetně oddělené části pro ženy, vyslechnout krátkou přednášku o islámu a především pobesedovat s členem muslimské obce ČR. Předmětem debaty se staly například zajímavé dotazy týkající se kontroverzí některých podob současného islámu, například postavení žen.

galerie »

 

14. 01. 2013

Exkurze v Krakově a Osvětimi

Ve dnech 11. a 12. 20. října se uskutečnila exkurze čtvrtých ročníků do Osvětimi a Krakova. Dvoudenní akci jsme zahájili prohlídkou koncentračního tábora, jehož ponurou atmosféru umocňoval déšť a chladné počasí. Odpolední přejezd do Krakova a také zbytek pobytu proběhl již ve znamení pozdního slunečného babího léta. V bývalém sídelním městě polských králů jsme mohli obdivovat sakrální architekturu, židovské ghetto a jeho synagogy, královský hrad Wawel i fotogenické zbytky slavného středověkého města. Neušla nám ani slavná Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinci a čas zbyl i na krakovské kavárny či speciality polské kuchyně.

galerie »

 

14. 01. 2013

Exkurze prvních ročníků v geoparku

Během prosince se všechny čtyři třídy prvního ročníku v rámci geografie vypravily do Geofyzikálního ústavu. Cílem exkurze byla návštěva geoparku, který umožňuje seznámit se interaktivní formou s problematikou stavby Země a jejího geologického vývoje. Dále jsme zde mohli studovat vznik a podobu hornin a geologický vývoj České republiky. Pro zapamatování a pochopení geologických procesů nám posloužila hra – kvíz Kámen mudrců.

galerie »

 

© Gymnázium Praha 5, Na Zatlance 11, 150 00 Praha 5 | telefon: +420 251 802 621 | email: info@zatlanka.cz

Prohlášení o přístupnosti | Jazyková škola Praha | E-matematika | Zkoušky nanečisto | Kódování HTML: Ošklivý sup